AZ heeft zojuist compleet verdiend verloren van een (wel) fel FC Utrecht. Waar de nieuwe zakelijke speelstijl de afgelopen weken nog voor (mooie) resultaten zorgde was het vanmiddag tranentrekkend slecht. AZ creëerde niets en werd aan alle kanten overlopen door FC Utrecht dat wel wilde voetballen.
Afwachten…
We waren de laatste week al getuige van de nieuwe zakelijkheid bij AZ. Compact spelen, niets weggeven en counteren wanneer het kan is de stijl waar Gertjan Verbeek voor kiest en wij denken dat we voorzichtig kunnen concluderen dat we daar maar weinig aan vinden. Tegen FC Utrecht liep AZ vanaf minuut 1 achteruit en koos het ervoor om de bal rustig rond te spelen. Dit tegen een elftal dat tot nu toe klap na klap moest verwerken (denk aan de uitschakeling in de EL tegen amateurs uit Luxemburg en de kansloze 6-0 in Enschede). Een elftal dat rijp leek voor de sloop kreeg van AZ alle gelegenheid om in de wedstrijd te komen en dat is niets minder dan waardeloos. De eerste helft was door de goede organisatie bij AZ (dat wel) niet om aan te zien omdat er geen ruimte was om te voetballen. AZ speelde zoals gezegd het balletje een beetje rond en presteerde het daarnaast om zo’n beetje elke bal die naar voren werd gespeeld direct weer in te leveren bij de tegenstander.
Meer voetbal in de ploeg
Niet alleen de AZ-supporter was kritisch vandaag. Gertjan Verbeek wisselde in de rust Nemanja Gudelj in voor Celso Ortiz en verving Viktor Elm door Willie Overtoom om naar eigen zeggen ‘meer voetbal in de ploeg te brengen’. Voor die beslissing viel wat te zeggen, soortgelijke wissels pakten tegen de Grieken van Atromitos afgelopen donderdag nog prima uit. Helaas werkte het plan niet en ging AZ zowaar nog slechter spelen dan in de eerste helft. FC Utrecht profiteerde van het zwakke spel van AZ en scoorde via Steve de Ridder twee keurige goals. AZ probeerde het nog wel in het restant van de wedstrijd, maar kwam niet tot noemenswaardige kansen.
Aanvallen?
Wij durven hier hardop te zeggen dat er geen AZ’er te vinden is die niet met een nederlaag om kan gaan, maar de manier waarop dit vandaag, maar ook al in Heerenveen gebeurde is gewoon AZ-onwaardig. AZ hoort volgens de eigen clubfilosofie herkenbaar en aanvallend voetbal te spelen en als we heel eerlijk zijn hebben we dat al een tijdje niet meer gezien. We beseffen ook dat AZ elk jaar een stapje terug moet doen en afscheid moet nemen van haar beste spelers, maar dat wil nog niet zeggen dat de club langzaam moet toe bewegen naar het voetbal waar ze in pak ‘m beet Eindhoven de laatste 15 jaar dood mee zijn gegooid. Natuurlijk zijn we wat extra zuur na zo’n nederlaag, maar laten we eerlijk zijn: als we dit soort wedstrijden voor onze kiezen krijgen dan mag dat ook. We willen gewoon een aanvallend AZ zien en nemen de nederlagen die ontstaan door het nemen van risico’s graag op de koop toe.
FC Utrecht – AZ 2-0 (0-0)
Opstelling FC Utrecht: Jeroen Verhoeven; Mark van der Maarel, Timothy Derijck, Kai Heerings, Davy Bulthuis; Yassin Ayoub, Willem Janssen (72. Johan Mártensson), Jens Toornstra, Tommy Oar; Steve De Ridder (77. Bob Schepers), Jacob Mulenga.
Opstelling AZ: Esteban; Mattias Johansson, Jeffrey Gouweleeuw, Jan Wuytens, Nick Viergever; Nemanja Gudelj (46. Willie Overtoom), Markus Henriksen, Viktor Elm (46. Celso Ortiz); Roy Beerens (59. Maarten Martens), Aron Jóhannsson, Johann Berg Gudmundsson.
Scoreverloop: 54. De Ridder 1-0, 66. De Ridder 2-0.
Gele kaarten: 36. Gudelj (AZ), 44. Van der Maarel (FC Utrecht), 50. Beerens (AZ), 60. Willem Janssen (FC Utrecht), 84. Jens Toornstra (FC Utrecht).
Scheidsrechter: Tom van Sichem
Toeschouwers: 14.486







