Na afloop van het duel tussen AZ en SC Heerenveen (2-2) ging het maar over één ding: de arbitrage. Scheidsrechter Danny Makkelie keurde op advies van zijn assistenten twee AZ-treffers af. Vooral het geannuleerde doelpunt van Derrick Luckassen (vermeend buitenspel) diep in blessuretijd, zorgt voor frustraties in Alkmaar. Later blijkt dat zowel grensrechter Mario Diks als Hessel Steegstra afkomstig zijn uit Friesland. Een gegeven dat vraagtekens oproept bij de achterban van AZ.
De KNVB laat AZFanpage weten dat het alles heeft geprobeerd om deze speculatie voor te zijn. ”Normaal gesproken mogen scheidsrechters of hun assistenten niet woonachtig zijn in de plaats waar de clubs vandaan komen”, vertelt een woordvoerder. Zo is het inmiddels algemeen bekend dat arbiter Bas Nijhuis geen duels van FC Twente krijgt, omdat hij afkomstig is uit Enschede. Het gaat hier echter om woonplaatsen. Maar twee assistenten uit de provincie die sterk vertegenwoordigd wordt door SC Heerenveen, blijft een opvallende verschijning.
‘Nood breekt wet’
Het was voor de bond echter niet mogelijk om voor het duel tussen AZ en de Friese volksclub grensrechters aan te stellen die niet uit Friesland komen. ”Soms kan het gewoon niet anders. Dan zijn er te veel assistent-scheidsrechters uit de roulatie, en raakt het ‘nood breekt wet’ van toepassing. Maar er wordt altijd geprobeerd hier rekening mee te houden.” De uitleg van de KNVB is opmerkelijk te noemen, daar op andere velden grensrechters in actie kwamen die niet uit Friesland afkomstig zijn. De aanstelling van het arbitrale trio was daarbij ook nog eens vier dagen voor de wedstrijd bekend.
Ontkenning
Danny Makkelie, die de eindverantwoording had bij het duel tussen de twee ploegen, ontkende na de wedstrijd dat zijn korps de mist in was gegaan. Bij het geannuleerde doelpunt van Wout Weghorst had de leidsman hands geconstateerd, maar dit werd in eerste instantie niet als ‘opzettelijk’ beschouwd. Na protesten aan Friese zijde werd de toegekende 2-0 alsnog teruggedraaid. Ook het vermeende buitenspeldoelpunt van Luckassen, dat de winnende had moeten zijn, was volgens Makkelie twijfelachtig. ”We hebben het moment in de kleedkamer veelvuldig teruggezien, maar ik kan niet met zekerheid zeggen dat mijn assistent een fout heeft gemaakt.” De KNVB zelf reageerde later op Twitter, door een video te plaatsen met een nieuwe roep om het toestaan van video-assistentie.







