Ga naar inhoud
Gerbrands bant NHD om kritisch artikel
Overig nieuws

Gerbrands bant NHD om kritisch artikel

NAKZ 28 oktober 2013

Toon Gerbrands heeft journalist Theo Brinkman van het Noordhollands Dagblad verboden met de AZ-selectie en overige pers mee te vliegen naar Astana voor de wedstrijd tegen FC Shakhter Karagandy vorige week donderdag. Gerbrands is boos vanwege een kritisch artikel in het NHD van 1 oktober waarin Brinkman vraagtekens zet bij de beslissing van de AZ-directie om Verbeek pas onlangs te ontslaan, terwijl er veel eerder al onrust heerste binnen de club over het gedrag van de trainer. De algemeen directeur van AZ is blijkbaar niet gediend van enige kritiek en wilde Brinkman niet in het vliegtuig hebben naar Astana.

De AZ-directie reageerde eerder ook al geprikkeld op media die meldden dat AZ Fred Rutten en Shota Arveladze heeft gepolst voor de trainerspost. AZ ontkent dit, terwijl beide kandidaat-trainers onder meer tegenover de NOS bevestigden door AZ te zijn benaderd. Het lijkt voor AZ moeilijk te verteren dat het de hoogdravende woorden over het strikken van de eerste keus op de schaduwlijstjes niet waar kan maken.

Censuur bij AZ niet nieuw

Buiten het feit dat Brinkman als enige journalist zelf een eigen reis moest boeken naar Kazachstan wordt hij verder niet tegengewerkt in zijn werk bij AZ. Brinkman is al jaren de vaste AZ-volger van de regionale krant. Of de ban om mee te reizen naar Europese uitwedstrijden tijdelijk of permanent is zal de toekomst moeten uitwijzen.

De poging om kritiek de kop in te drukken is niet nieuw bij AZ. Bij de wedstrijd AZ-Go Ahead Eagles in september werd nog een spandoek verwijderd met de tekst ‘AZ wees wijs, geef Verbeek een enkele reis’. Op een normale manier kritiek leveren op elkaar om er uiteindelijk beter van te worden past kennelijk niet bij de kernwaarden van de club. Liever verzamelt AZ blijkbaar een schare jaknikkers om zich heen die louter juichend oordelen over het reilen en zeilen van de club. Hopelijk wordt het AZ snel duidelijk dat deze koers het failliet van de voetbalclub kan betekenen.

Artikel NHD

Het bewuste artikel in het Noordhollands Dagblad van 1 oktober:

Directie AZ moet ook bij zichzelf te rade gaan
door Theo Brinkman

Alkmaar De opluchting op de burelen van AZ is groot na het ontslag van trainer Gertjan Verbeek. Dat zegt genoeg over de slechte sfeer die de laatste maanden binnen de muren van het stadion heerste. Dat het zo ver kon komen, mag de directie worden aangerekend.

Het was feest in het stadion, zondag 12 mei van dit jaar. AZ had drie dagen eerder de KNVB beker gewonnen en duizenden toeschouwers waren naar het stadion gekomen om dat succes te vieren. Trainer Gertjan Verbeek had er geen zin in. Met een gezicht als een oorwurm liep hij rond. De nederlaag tegen Willem II, eerder die middag, zat hem dwars. Bloemen en cadeautjes nam hij nog net in ontvangst, maar toen spelers en staf begonnen aan een ereronde langs de tribunes, liep de trainer naar binnen. Als enige.

Het gedrag van Verbeek op die middag staat niet op zichzelf. Er zijn voorbeelden te over van solistische optredens van de trainer. En naarmate die lijst langer werd, verslechterde de sfeer op de werkvloer.

Dat Verbeek eigenzinnig is, bleek voor de buitenwereld vooral door zijn optreden in de media. Op tv, radio en in de krant liet hij niet na de arbitrage en de KNVB de maat te nemen. Meerdere keren ging Verbeek tekeer, en meerdere keren moest hij naar Zeist. Het waren voor de directie, zou je zeggen, uitgelezen mogelijkheden om de trainer terug in zijn hok te duwen. Even een signaal afgeven dat eigenzinnigheid ook zijn grenzen heeft. Het tegendeel gebeurde. Directeur Toon Gerbrands schaarde zich achter hem.

Op de werkvloer ging het niet veel anders. Niets wijst erop dat Verbeek tot de orde is geroepen, hoewel in de hele organisatie klachten waren. Verbetering bleef dan ook uit. Want wie niet gecorrigeerd wordt, waant zich onaantastbaar. Met als gevolg dat er in de organisatie een soort verlamming optreedt.

Zo ver was het binnen AZ inmiddels gekomen. In zo’n situatie is het nauwelijks nog mogelijk om over een langere periode goed te presteren. Dat heeft de directie uiteindelijk ingezien. Net op tijd, aldus technisch directeur Earnest Stewart, want het was vijf voor twaalf. Daarmee liep het horloge van de directie een beetje achter. Voor velen binnen de club was het al ver over twaalven.

Ondanks de al langer levende gevoelens ging de directie afgelopen zomer toch een nieuw seizoen in met dezelfde trainer. Nu, na acht wedstrijden, wordt die alsnog afgerekend op zijn handelen. Over hoe dat zo heeft kunnen komen, moet de directie ook bij zichzelf te rade gaan.

Deel dit artikel

Vond je dit interessant? Deel het met anderen

Reacties(8)

Log in of maak een account aan om te reageren.

We vragen dit alleen om spam te voorkomen — niet voor commerciële doeleinden.

bk wcm
bk wcmmeer dan 12 jaar geleden

Uitgelezen moment om hem er onderweg uit te gooien.;}
Of nog beter, een babbeltje te houden.
Je kunt de media ook gebruiken natuurlijk.
Deze actie vind ik een beetje slap.

Adriaan
Adriaanmeer dan 12 jaar geleden

Wat zielig van het nhd om zich met interne zaken bij AZ te bemoeien.Misschien waren ze bij AZ zo netjes om Verbeek nog een kans te geven wat hij waarschijnlijk niet heeft kunnen waarmaken.
Het nhd moet eens proberen om met goed nieuws te komen wat voor een ieder interessant is.

Dat het spandoek werd verwijderd is heel correct daar het naar Verbeek toe erg laag dunkend overkomt.
Laat de verslaggever en directie van het nhd eens zelf met iets komen en zich niet verslagen tot geroddel van het moeder bedrijf de telegraaf.

Alkmaar/Zaanstreek
Alkmaar/Zaanstreekmeer dan 12 jaar geleden

En had Verbeek ook maar wat eerder gekomen met goed voetbal en mooie overwinningen. Dan had diegene van het spandoek zichzelf ook belachelijk gemaakt. Dit was duidelijk niet het geval. Kritiek mag, terecht of onterecht, er altijd zijn en kan niet weggecensureerd worden. Tenzij je natuurlijk half Noord-Koreaans bent en het leuk vindt om gehersenspoeld en onderdrukt te worden. Lekker ja blijven knikken he.

km71
km71meer dan 12 jaar geleden

Zwak, zeer zwak.
Verbeek had veel eerder er uit gemoeten, opgerot staat netjes!

azmo3
azmo3meer dan 12 jaar geleden

Haha mijn spandoek komt weer ten sprake heerljik.
Het is toch al jaren zo bij AZ ze willen alleen ja knikkers en o wee als je over de scheef gaat.

azmo3
azmo3meer dan 12 jaar geleden

AZ had in de zomer Verbeek al moeten ontslaan maar na de bekerwinst vonden ze dit niet gepast, maar had voor iedereen een win-win situatie geweest.

AZ Alkmaar
AZ Alkmaarmeer dan 12 jaar geleden

AZ had zijn contract niet moeten verlengen als er al onrust is. Dit kost ONS veel geld! Dat geintje betalen wij uit eigen zak!

AZtekettet
AZtekettetongeveer 12 jaar geleden

Dat hij kritiek leverde op de KNVB en de arbitrage vind ik niet meer dan normaal.. het was wel op z’n Verbeeks..ongenuanceerd! maar ik vind dat als coach/trainer het je taak is jezelf op de voorgrond te plaatsen als het op de arbitrage of de media aankomt. zo haal je de druk en de eventuele consequenties weg bij je spelers.
Wat betreft Gerbrands die zich achter Verbeek opstelde, ook dat vind ik niet meer dan normaal. Je steunt je medewerkers ten alle tijde. Ook al kun je niet door 1 deur, je mag het vertrouwen niet beschamen naar buiten toe. dat komt onprofessioneel over!
Wat betreft de persoon Verbeek snap ik dan weer heel goed dat ze hem hebben gelicht. hij was soms ook onuitstaanbaar! toch vond ik hem wel bij AZ passen, hij was erg uitgesproken en je wist direct wat je aan hem had. Hij heeft leuke dingen gedaan bij AZ en daar moeten we hem dankbaar voor zijn. dat hij op den duur onuitstaanbaar werd is jammer, had graag gezien dat het anders gelopen was en hij op een “normale” manier een andere uitdaging kon zoeken. maar misschien past dit dan ook wel weer bij Verbeek. …