Het is puzzelen in de verdediging bij AZ, zeker na de rode kaart van Derrick Luckassen in de wedstrijd tegen PSV. Zijn vermoedelijke schorsing komt bovenop de blessures van Jop van der Linden, Jan Wuytens en Ridgeciano Haps, waardoor het behelpen is voor de technische staf van trainer John van den Brom. Afgelopen zondag zat er Eindhoven zelfs niet eens een verdediger op de bank. Grote vraag is hoe AZ omgaat met de schaarste in de defensie, te beginnen vrijdag in de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag.
Middenvelder Ben Rienstra werd in de bekerwedstrijd tegen Telstar eind oktober al centraal ingezet, maar ideaal is deze optie niet. Dan zijn er nog twee talentvolle spelers die momenteel spelen voor Jong AZ: de 19-jarige Joris Kramer en de 18-jarige Pantelis Hatzidiakos. Opvallend genoeg zaten deze twee mannen niet bij de selectie voor de wedstrijd tegen PSV. In plaats daarvan nam AZ de aanvallende middenvelder James Efmorfidis mee. Daardoor werd na de rode kaart voor Luckassen uitgeweken naar invaller Rienstra, de enige controleur die de bank telde in Eindhoven.
Dat roept de vraag op hoe AZ aankijkt tegen de talenten uit de veelgeprezen jeugdopleiding. Acht AZ Kramer en Hatzidiakos wel klaar voor het echte werk? Of wil Van den Brom ze juist rustig brengen en niet uit nood opeens in het diepe gooien? Het lijkt erop dat op deze vragen deze week een antwoord moet komen.
Vlaar als ‘Waterreus’
Anders rest AZ ook nog een derde mogelijkheid: Ron Vlaar. De international traint al bijna twee maanden mee met AZ na zijn revalidatie van een knieblessure, maar tekende (nog) geen contract. Mits hij inmiddels volledig fit is zou het een optie kunnen zijn om de oud-AZ’er in elk geval tot de winterstop te contracteren. Op die manier kan Vlaar wedstrijdritme opdoen voor een eventuele transfer in januari, terwijl AZ er in de laatste vier wedstrijden een degelijke optie bij heeft.
Vlaar zou niet de eerste zijn die slechts een paar wedstrijden in actie komt voor AZ. Doelman Ronald Waterreus tekende op 4 december 2006 en speelde nog die maand zes wedstrijden voor AZ ter vervanging van de geblesseerde Joey Didulica en Khalid Sinouh voor hij in de winterstop naar de Verenigde Staten vertrok. Eenzelfde constructie met Vlaar zou AZ ook nu uit de brand kunnen helpen. Als AZ de competitie half januari hervat is Luckassen weer inzetbaar en zijn waarschijnlijk alle drie de geblesseerden ook weer fit.






