AZ heeft het seizoen 2025/26 afgesloten met een nettowinst van 12,2 miljoen euro. Een jaar eerder was dat 10,4 miljoen. Dat blijkt uit de jaarrekening die de club via de eigen kanalen presenteerde. De winst komt volledig uit spelersverkopen. Zonder transfers draaide AZ een fors tekort, dat de club zelf te hoog noemt.

Transfers dragen het resultaat
AZ verdiende afgelopen seizoen bruto 56,5 miljoen euro aan transfersommen, tegen 37,9 miljoen een seizoen eerder. Na aftrek van directe kosten bleef daarvan 44,6 miljoen over. Ook na de afschrijvingen op aangekochte spelers houdt AZ volgens de Raad van Commissarissen (RvC) ruim 29 miljoen euro aan transfers over.
In dat boekjaar vertrokken onder meer Ernest Poku naar Bayer Leverkusen, Ruben van Bommel naar PSV, Jayden Addai naar Como en David Møller Wolfe naar Wolverhampton Wanderers. De verkopen van deze zomer vallen er nog buiten. De transfers van Sven Mijnans, Troy Parrott, Zico Buurmeester, Maxim Dekker, Mayckel Lahdo en Ibrahim Sadiq zijn na 30 juni afgerond en tellen mee in het lopende boekjaar.
Een tekort dat te hoog was
Zonder transferinkomsten en de afschrijvingen op spelers sloot AZ de exploitatie af met een verlies van 14,6 miljoen euro. De RvC is daar in de jaarrekening opvallend open over. Rekenen de commissarissen ook het Europese voetbal eruit, dan blijft een tekort van ruim 12 miljoen euro over, terwijl de club maximaal 8 miljoen nastreeft. Volgens de commissarissen komt dat verschil vrijwel volledig door eenmalige kosten: een voorziening voor spelers die naar verwachting onder hun boekwaarde vertrekken, en de afwikkeling van een bonusregeling voor de lange termijn.
De netto-omzet daalde met 2,8 miljoen naar 56,5 miljoen euro. Dat komt vooral door de wedstrijdinkomsten, die zakten van 24,5 naar 19,0 miljoen. AZ speelde in 2024/25 nog Europa League, afgelopen seizoen Conference League. De sponsorinkomsten stegen wel, van 16,3 naar 17,7 miljoen, en de merchandise-inkomsten groeiden met bijna een kwart.

Aan de kostenkant liep de rekening op van 77,9 naar 88,9 miljoen euro. Lonen en salarissen stegen van 34,5 naar 40,1 miljoen, door de prestaties in de Conference League en de beker, de genoemde bonusregeling voor een directielid en een groeiende organisatie: van 305 naar 322 voltijdsbanen. De bezoldiging van de directie kwam uit op bijna 4 miljoen euro, inclusief de reservering voor die regeling. Een jaar eerder was dat 3,1 miljoen.

De buffer groeit verder
Het eigen vermogen van AZ steeg van 82,3 naar 93,1 miljoen euro. De solvabiliteit bleef gelijk op 58 procent. Aan liquide middelen had de club op 30 juni 19,7 miljoen euro, ruim het dubbele van een jaar eerder. Een kredietfaciliteit van 12 miljoen euro van financiers uit het eigen netwerk bleef ongebruikt.
In het financiële klassement van de Eredivisie zat AZ al bij de subtop. Voor de KNVB-licentie verwacht de club dit seizoen wel een lagere score in het Financial Rating System: 32 punten, tegen 38 vorig seizoen.
Op zoek naar ‘good capital’
Opvallend is vooral wat de jaarrekening over de toekomst zegt. AZ wil de vaste inkomsten binnen tien jaar met minimaal 30 miljoen euro netto laten groeien, het grootste deel daarvan al binnen vijf jaar. Het AFAS Stadion moet daarvoor vaker gebruikt worden dan alleen op wedstrijddagen. Op de vijfde verdieping kwamen er al tien nieuwe skyboxen bij, en de complete uitbreidingsplannen voor het stadion en de omgeving worden naar verwachting dit najaar gepresenteerd.
Dat investeringsniveau kan AZ niet volledig uit de huidige kasstroom betalen. De club zoekt daarom wat zij ‘good capital’ noemt: partners die de strategie onderschrijven, zich voor de lange termijn aan AZ willen binden en ook kennis meebrengen. AZ verwacht zulke partners binnen twee jaar te kunnen presenteren.
Daar hoort een andere bestuursstructuur bij. Uit een extern onderzoek blijkt dat AZ een stevige governance heeft, maar afhankelijk is van een te kleine kern van betrokkenen en dat rollen soms door elkaar lopen. De club wil een duidelijker scheiding aanbrengen tussen het voetbal en de rest van de organisatie, de directie stapsgewijs uitbreiden en vijf kernwaarden in de statuten vastleggen. Stichting AZ, nu volledig eigenaar, moet daarbij steeds meer de rol van bewaker van die kernwaarden krijgen. De RvC en de directie laten zich adviseren door onder anderen Billy Beane, de voormalige general manager van Oakland Athletics.
Bekerwinst, maar een teleurstellende zevende plek
Sportief noemt de RvC de bekerwinst het hoogtepunt van het seizoen. De zevende plaats in de Eredivisie stelde volgens de commissarissen teleur, al stond AZ op basis van expected data vierde. Het aandeel zelfopgeleide spelers in de A-selectie groeide van 39 naar 45 procent. Het doel is 50 procent.
Voor 2026/27 begroot AZ een licht negatief resultaat, onder meer omdat de club ervoor gekozen heeft spelers langer vast te houden. Deze zomer verlengden onder anderen Wouter Goes en Peer Koopmeiners hun contract. Met extra commerciële inkomsten en transfers verwacht de directie uiteindelijk rond break-even uit te komen. De koers is daarbij duidelijk: transfers blijven onderdeel van het verdienmodel, maar AZ wil volgens de RvC “meer leunen op structureel hogere inkomsten”.











