De meeste AZ-supporters wisten het natuurlijk al wel, maar het is altijd mooi als het ook cijfermatig wordt bevestigd. Een door De Twentsche Courant Tubantia uitgevoerde inventarisatie van alle seizoenkaarthouders van Nederlandse voetbalclubs per postcode levert een voetbalkaart van Nederland op waarin Noord-Holland boven het Noordzeekanaal grotendeels rood kleurt. Het rood van AZ, welteverstaan.
In absolute aantallen woont het grootste aantal AZ-supporters in het Alkmaarse postcodegebied 1814 tussen de binnenstad en de zuidelijke ringweg, waaronder Dillenburg en het Stadhouderskwartier vallen. Dit gebied met 471 actieve AZ-supporters is met 97,1% ook percentueel de wijk waar AZ het dominantst is – enkele buitengebieden uitgezonderd. Ook Heiloo-Oost (453 seizoenkaarthouders, 91%), Heiloo-West (346, 88%), de Alkmaarse buurten Daalmeer (359, 94%), Nassaukwartier (335, 93%) en De Hoef (302, 94%) en Heerhugowaard-Zuid (344, 81%) zijn belangrijke AZ-gebieden.
In de Alkmaarse binnenstad wonen 202 AZ-seizoenkaarthouders en 12 ‘infiltranten’. AZ is in heel Amsterdam met 79 man vertegenwoordigd. In Volendam heeft AZ 8 afgezanten, terwijl in IJmuiden en Velsen 23 AZ’ers tussen de Telstar-fans wonen. In de stad van wijlen HFC Haarlem telt AZ 54 seizoenkaarthouders.
AZ-monopolie, leunstoelsupporters en Kalverhoek
Wie graag in een wijk woont die gevrijwaard is van mensen met een jaarkaart in de Bijlmer kan zijn toevlucht zoeken tot diverse buitengebieden. Zowel Zuid-Schermer (postcode 1846, 18 seizoenkaarthouders) als Driehuizen (1844, 5) zijn 100% AZ-gebied, al loop je ook hier natuurlijk het risico wat leunstoelsupporters tegen het lijf te lopen die pretenderen hartstochtelijk aanhanger van een grote club te zijn. Ook Noord-Spierdijk (3 seizoenkaarthouders), Sint Maartensvlotbrug (12), Sint Maarten (14), Aartswoud (3), Sijbekarspel (4), Den Hoorn (2) en De Waal (2) op Texel en postcodegebied 1786 ten zuiden van Den Helder (11) zijn dunbevolkte gebieden met louter AZ’ers.
Speciale vermelding is er voor de enige seizoenkaarthouder van het 190 inwoners tellende Zwaagdijk-Oost in de gemeente Medemblik, die gelukkig bij de goede club geregistreerd staat. De strijd op Texel wordt nipt gewonnen door AZ met 29 seizoenkaarthouders tegen 25 die tweewekelijks bijna een uur langer onderweg zijn. In de wijk in Zaanstad waar het trainingscomplex Kalverhoek gebouwd wordt staat AZ momenteel nog met 49-14 achter. Het wordt interessant om te zien of deze achterstand over pakweg tien jaar enigszins is ingelopen. Opvallend is dat AZ in andere postcodegebieden in de Zaanstreek bijna gelijkwaardig is. In de buurt van station Koog Zaandijk staat het slechts 54-48 en ook in andere wijken is AZ vooral in de noordelijke Zaanstreek goed vertegenwoordigd. Het percentage AZ’ers in plaatsen als Wormerveer, Krommenie en Assendelft ligt in de 40% en doet dus nauwelijks onder voor de Bijlmer-boys en de enkele fans van Telstar, FC Volendam en Feyenoord in deze regio.







