AZ is er zondagmiddag niet in geslaagd de matige seizoensstart van wat schwung te voorzien. De ploeg ging in het hoge noorden met 2-0 onderuit tegen FC Groningen door een treffer van voormalig AZ-target Bryan Linssen na een half uur en een goal van Mimoun Mahi diep in blessuretijd.
AZ, met Fernando Lewis en Muamer Tankovic in de basis als vervangers voor de in matige vorm verkerende Mattias Johansson en Vincent Janssen, was zoekende in de beginfase. De thuisploeg wachtte rustig af en gaf de Alkmaarders alle ruimte om de bal te laten rollen. Dit resulteerde echter niet in goede mogelijkheden. FC Groningen was wél dicht bij de openingstreffer. Inzetten van Hedwiges Maduro en Bryan Linssen gingen maar rakelings naast het doel van AZ-goalie Sergio Rochet.
Openingstreffer
Het duurde uiteindelijk ook niet lang voordat de thuisploeg de mogelijkheden wist om te zetten in een treffer. Balverlies bij de zeer matig acterende Dabney dos Santos bracht aanvaller Danny Hoesen in kansrijke positie. Rochet kon de inzet van de spits uit Heerlen maar moeizaam keren, en stelde Linssen, die met zijn knie centimeters buienspel stond, in staat de openingstreffer binnen te schuiven.
Foutenfestival
De tweede helft begon zoals de eerste eindigde. AZ en FC Groningen bleven slordig in de passing en zowel aanvallend als verdedigend ging er het nodige mis. Michael de Leeuw had de tweede treffer van Groningse makelij op de voet, nadat Rochet verkeerd timede bij een hoge voorzet. De doelman maakte een allesbehalve zekere indruk in de Euroborg.
Van den Brom bracht aanvaller Robert Mühren binnen de lijnen voor verdediger Rajko Brezancic, in de hoop aanvallend meer gevaar te kunnen stichten. Echter bleef het bij wat corners en vrije trappen, die zoals gebruikelijk probleemloos onschadelijk konden worden gemaakt door de thuisploeg. Ook de gepasseerde Vincent Janssen mocht het in het laatste kwartier nog even laten zien.
Drang naar voren
De beste mogelijkheid aan Alkmaarse zijde kwam op naam van Mühren. De spits kreeg een goede steekpass toegediend vanuit het middenveld, en kon van flinke afstand doorlopen op doelman Padt. De inzet van de Volendammer was alleen niet scherp genoeg, waardoor de doelman het schot met één handje kon keren. Ook Tankovic probeerde het, maar bij de Zweed bleef het, tot onvrede van zijn trainer, vooral bij wanhoopspogingen.
Een Alkmaars slotoffensief bleef uit, al kopte aanvoerder Jeffrey Gouweleeuw een bal nog op het dak van het Groningse doel. Mahi besliste het duel uiteindelijk in de vijfde minuut van de blessuretijd nadat hij vlak daarvoor nog een enorme kans had gemist.
Foto: Pro Shots/ Ed van de Pol
Karakteristieken:
Scoreverloop: 31. Linssen 1-0, 90+5. Mahi 2-0.
Gele kaarten: Haps, Brezancic, Gouweleeuw (AZ)
FC Groningen: Padt; Hateboer, Kappelhof, Lindgren, Tamata; Maduro (70. Reijnen), Tibbling, De Leeuw; Linssen, Hoesen (46. Mahi), Rusnak (80. Antonia).
AZ: Rochet; Lewis (86. Hupperts), Gouweleeuw, Van der Linden, Brezancic (57. Mühren); Haps, Rienstra (76. Janssen), Van Overeem, Henriksen; Tankovic, Dos Santos.







