Op 7 juni 2023 wordt de finale van de Conference League gespeeld in Praag. Na vijf winstpartijen en één verlies mocht AZ dankzij een eerste plek in de poule een ronde overslaan. Aangekomen bij de laatste 16, nemen de Alkmaarders het op tegen misschien wel de sterkste ploeg uit de Conference League: Società Sportiva Lazio
AZ begon het Europese seizoen op 21 juni (!) met een 1-0 winstpartij tegen Tuzla City uit Bosnië en Herzegovina. Na een reis langs verschillende uithoeken van Europa zoals Schotland, Liechtenstein en Cyprus heeft onze club de knock-out-fase bereikt. Daarvoor wordt in de 8e finale afgereisd naar de ‘eeuwige stad’ Rome.
Goed in vorm
Lazio begon dit seizoen in de Europa League. Na een bizarre ontknoping van de poulefase (vier ploegen met acht punten) werd het op doelsaldo derde, en stroomde zo door naar de Conference League. Feyenoord was uiteindelijk het struikelblok voor Lazio. Nadat de Rotterdammers eerder scheel werden getikt in Rome, verloor Lazio uit met 1-0. In de daaropvolgende tussenronde van de Conference League werd er met enige moeite afgerekend met CFR Cluj (1-0 en 0-0).
Waar onze club momenteel niet in de beste fase van het seizoen zit, gaat het bij Lazio juist uitstekend. De Romeinen staan momenteel op een derde plaats in de Serie A. Afgelopen weekend werd er nog knap gewonnen in een uitwedstrijd bij Napoli, dat eerste staat. Het werd 0-1 door een afstandsschot van de Uruguayaanse middenvelder Vecino.
𝐙𝐎𝐄𝐅𝐅𝐅, die zit! ⚽
Lazio is de ploeg die op voorsprong komt in Napels! 🤯Een fantastisch schot van de Uruguayaan Vecino verslaat doelman Meret 💨#ZiggoSport #SerieA #NapoliLazio pic.twitter.com/NECrKjzot9
— Ziggo Sport Voetbal (@ZS_Voetbal) March 3, 2023
Geschiedenis
SS Lazio werd in 1900 opgericht en is daarmee de oudste club van Rome. De club werd ooit opgericht door een aantal vrienden die samen marathons wilden rennen. Er bestond al een gymnastiekvereniging met de naam Roma dus werd gekozen voor de provincie waarin Rome ligt: Lazio. Als clubkleuren kozen de oprichters blauw en wit. Dat was een eerbetoon aan de Griekse vlag, die dan weer symbool staat voor hun favoriete onderdeel: de marathon.
Sinds de oprichting is de club twee keer kampioen geworden in 1974 en 2000. Het laatste zilverwerk werd in 2019 behaald, na het winnen van de nationale beker en de supercup. Bekende oud spelers zijn onder andere Jaap Stam, Stefan de Vrij, Simone Inzaghi, Hernán Crespo en Alessandro Nesta.
Een bekende dichter bij huis is de oud-AZ’er Wesley Hoedt. De Alkmaarder vertrok na één goed seizoen bij AZ op zijn 21e naar de club in Rome. Hij verwacht wel dat AZ een kans maakt zegt hij op de clubwebsite.
Romeinse rivaliteit
De grote rivaal van S.S. Lazio is uiteraard AS Roma. Dat werd in de jaren ’20 gevormd door het fascistische regime dat Italië destijds regeerde. Zij besloten alle Romeinse voetbalclubs te laten fuseren tot één grote, sterke vertegenwoordiger. Lazio was de enige ploeg die zich tegen de plannen verzette en zelfstandig bleef opereren. Lang bleven de resultaten van Lazio ook ver achter op die van Roma.
Roma wordt gezien als club van het volk terwijl Lazio meer gezien wordt als club voor de elite uit het noorden van Rome. De supporters van AS Roma noemen de aanhangers van Lazio spottend ‘boeren’ omdat ze zichzelf vernoemd hebben naar de provincie. De wedstrijd tussen beide clubs wordt de ‘Derby della Capitale’ genoemd.
Ondanks de haat en nijd tussen beide clubs delen ze wel een stadion, Lo Stadio Olimpico. Het stadion is al bijna 100 jaar oud (1927) en er kunnen ruim 70.000 mensen terecht. Het is de vraag of deze in grote getale op de wedstrijd tegen AZ zullen afkomen gezien de opkomst tegen Cluj. Rondom het veld ligt een behoorlijke sintelbaan. AZ’ers die van plan zijn mee te reizen doen er goed aan doen een bril op sterkte mee te nemen.
Beruchte harde kern
De Irriducibili, de harde kern van Lazio, staat bekend om zijn extreem rechtse sympathieën. Tijdens wedstrijden worden regelmatig fascistische symbolen uitgebeeld op vlaggen of spandoeken. Ook zingt de fanatieke aanhang van Lazio soms marsliederen uit de periode van het bewind van Mussolini om Lazio ‘aan te moedigen’ of tegenstanders te intimideren.
Dit seizoen werd de Curva Nord, de Romeinse Ben-Side, een wedstrijd gesloten nadat Samuel Umtiti racistisch werd bejegend en het veld verliet. Het is een van de redenen dat Lazio in Italië minder geliefd is dan AS Roma.
Sarri en Immobile
De coach van Lazio is sinds 2021 Maurizio Sarri. De oud-trainer van Juventus en Chelsea begint zijn complexe speelstijl van veel balbezit en korte passes steeds beter te implementeren. Zijn ploeg speelt wel vertrouwd 4-3-3.
Vanwege het delen van het stadion met AS Roma, dat uitkomt in de Europa League, is de wedstrijd niet op een donderdag maar op dinsdag. Scheidsrechter van dienst is de Zweedse Glenn Nyberg. De wedstrijd is vanaf 18:45 uur te zien op Veronica en het tweede kanaal van ESPN.
Op donderdag 16 maart staat dan de return in het AFAS Stadion op het programma. Voor die wedstrijd zijn nog kaarten verkrijgbaar.
[foto via Pro Shots / SIPA USA]







