In der beginselen van de Ben-Side was de fanatieke kern van AZ-supporters te vinden op de Jan van der Ben- tribune. De korte zijde aan de kant van de Sportlaan, waar nu het uitvak gevestigd is. Hoe groot de groep in eerste instantie was, was onbekend. Vooral tegen de top-drie nam de Ben-Side grote vormen aan. Gesproken werd van een groep van zo’n 500 supporters.

In der beginselen van de Ben-Side was de fanatieke kern van AZ-supporters te vinden op de Jan van der Ben- tribune. De korte zijde aan de kant van de Sportlaan, waar nu het uitvak gevestigd is. Hoe groot de groep in eerste instantie was, was onbekend. Vooral tegen de top-drie nam de Ben-Side grote vormen aan. Gesproken werd van een groep van zo’n 500 supporters.

In der beginselen van de Ben-Side was de fanatieke kern van AZ-supporters te vinden op de Jan van der Ben- tribune. De korte zijde aan de kant van de Sportlaan, waar nu het uitvak gevestigd is. Hoe groot de groep in eerste instantie was, was onbekend. Vooral tegen de top-drie nam de Ben-Side grote vormen aan. Gesproken werd van een groep van zo’n 500 supporters.

Het hooligantijdperk

De Ben-Side, supporters uit Alkmaar, Egmond, West-Friesland, Zaanstreek en de Noordkop, deed voor het eerst echt van zich spreken in de uitwedstrijd tegen Feyenoord op 13 maart 1977. AZ-supporters raakten rond de wedstrijd slaags met Feyenoord-supporters. Voor deze gebeurtenis bestonden de ongeregeldheden vooral uit het gooien van bierflesjes en blikjes in de richting van spelers. Na de finale van het bekertoernooi, AZ’67-Haarlem, in juni 1977 kreeg men ook voor het eerst te maken met wapens. Tijdens de rellen na afloop van deze wedstrijd kwam de Haarlemse harde kern, AZ-supporters tegemoet met messen. De bekerfinale was sowieso een risicovol duel. Ook in 1982, toen AZ FC Utrecht trof in de finale, waren er rellen bij het duel. Resulterend in tien arrestaties, dertig lichtgewonden en drie supporters die moesten worden opgenomen in het ziekenhuis met zwaardere verwondingen.

In de eerste jaren van de Ben-Side bleef het geweld veelal beperkt tot vooral binnen het stadion. Door de vele maatregelen die genomen werden in de Nederlandse voetbalstadion was duidelijk dat het ‘hooliganisme’ zich langzaam aan het verplaatsen was naar de binnenstad van de steden waar gespeeld werd. Vooral met PSV had de Ben-Side vaak problemen. Aanleiding tot deze onderlinge rivaliteit was een steekpartij in maart 1986. De 16-jarige Ben-Sider stak een PSV-supporter met een mes in zijn zij. Bij de terugwedstrijd tijdens dit seizoen bleken de PSV’ers dit geheel nog niet vergeten en kon AZ rekenen op een stenenregen. Ook het seizoen hierna kwam het tot rellen. PSV, dat massaal naar Alkmaar was gekomen om de steekpartij te wreken, ging opnieuw op de vuist met AZ-supporters.

Een andere ‘eeuwige vijand’ is streekgenoot Haarlem. In 1977 werden er voor het eerst over en weer flinke klappen uitgedeeld. Zes mensen belandden na deze vechtpartij in het ziekenhuis. Ook in maart 1980 deed de Ben-side van zich spreken in Haarlem. Nadat eerst de doelman van Haarlem bekogeld werd met verschillende attributen, ging de Alkmaarse aanhangers op de vuist met de Haarlemse politie.

Ben-Side in de Alkmaarderhout

Nadat de Staantribune op de Van der Ben-Tribune werd opgeheven verplaatste de Ben-Side zich naar de lange zijde in de Alkmaarderhout. In een groot deel van de jaren ’90 was de gehele Molenaar een lange staantribune en werd het zo ongeveer vanaf vak MO8 t/m MO10 in beslag genomen door de fanatiekelingen. Eind jaren ’90 kwam daar ook een einde aan nadat het hele stadion werd voorzien van zitplaatsen. Hierdoor ontstond er een duidelijke splitsing binnen de Ben-Side bij wedstrijden. Een deel bleef achter in MO10, terwijl een ander deel terugging naar de Van der Ben (Westzijde) en een ander deel bovenin Vak K ging staan. Deze verdeeldheid pakte niet altijd even goed uit, maar toen AZ beter ging draaien en zelfs successen behaalde in Europa, was het best handig om aanjagers op meerdere tribunes te hebben.

De Ben-Side van nu

AZ Ajax vuurwerk bij de bus

In het AFAS-stadion is het altijd wat zoeken geweest naar onderlinge samenhang en zag je over het algemeen veel kleine groepjes binnen de grotere groep. Dit beeld begint de laatste jaren flink te kantelen en de Ben-Side begint langzamerhand een sterk geheel te vormen. Dit is niet zozeer op het gebied van hooliganisme (zo kijkt de media uitsluitend nog naar voetbalsupporters – zie ook de laatste berichtgeving over supporters die hun stad willen beschermen), maar vooral op het gebied van de ondersteuning van de club. Met mooie acties zowel op de tribunes als ernaast en mooie groepen bij uitwedstrijden. Daarnaast kijken wij reikhalzend uit naar de nieuwe staantribune in het verbouwde AFAS-Stadion, want daar gaat wanneer het weer mag een echt grote slag worden gemaakt op sfeergebied.

Sinds kort is de nieuwe website van de Ben-Side online en hier lees je alles over de Ben-Side Loyals, maar kan je zelf ook een bijdrage leveren aan een betere sfeer via een donatie. Ook zijn er op de site toffe video’s en acties te zien, net als fotoverslagen van mooie awaydays.

De Ben-Side is ook te vinden op Instagram, Facebook en YouTube.